Torte me mak dhe marcipan
Torte me mak dhe marcipan

Torte me mak dhe marcipan

Kuzhint.com

Perbersit:

150 gr Sheqer

3 Pako sheqer vanille

125 gr Miell

2 Luge te cajit bakin

4 Luge gjelle marmelad pjeshke

800 ml ajke

6 Luge gjelle liker pjeshke

1 Pako perforcues per ajken

50 gr Sheqer pluhur

400 gr Marcipan

6-8 Qershia per dekor

PERGADITJA:

Ndajme vezet te bardhat dhe te verdhat veq e veq.

Te verdhat se bashku me sheqerin, nje pako sheqer vanille dhe 4 luge gjelle uje te nxeht i rrahim me mikser per 4-5 minuta.

Perzim miellin, bakinin dhe makin dhe i qesim te masa me te verdhat e vezeve.

Rrahim edhe te bardhat e vezeve e i qesim te masa me te verdhat.

Brumin e qesim ne tepsi te rrumbullaket 26 cm dhe e mbulojme me leter per pjekjedhe e pjekim ne temperatur 175 grad per 35 minuta.

Torten e lem te ftohet 2 ore pastaj e presim ne 3 pjese.

Marmeladen e nxehim pak dhe e lyejm me te peten e pare te tortes.

gjysmen e ajkes dhe 1 pako sheqer vanille e rrahim me mikser.

Gjysmen e kesaj masa e qesim te torta qe e kemi lyer me marmelad pastaj ia vendosim peten tjeter.

Sperkasim peten e dyte me liker te pjeshkes dhe e lyejm me ajken e mbetur.

Ne fund ia qesim edhe peten e fundit.

Marrim edhe 250 ml ajke dhe e rrahim me perforcuesin per ajken dhe me te e lyejm tere torten.

Per mbeshtjelljen e tortes marrim marcipanin e ngjeshim me 50 gr sheqer pluhur.

E dekorojm me krem vanileje dhe me kokrra te qershis.

Per hollsisht shiko fotot

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  marcipan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kroasan (kifle)
Qofte me kremë domatesh
Toptha Rafaello te ndryshme nga tegatuajm