Torte me limon e bere nga Albana Osmani
Torte me limon e bere nga Albana Osmani

Torte me limon e bere nga Albana Osmani

Kuzhint.com

Përbërsit: 125 gr sheqer 300 gr miell 1 ve 1 prise kripe Përbërsit për kremin: 8 veze 600 gr sheqer 250 ml leng limoni 80 gr miell 1 pako puding me shije vanille sheqer pluhur Përgatitja: Ngrohim furren ne 180 C.

Per brumin marrim buterin e rrahim me sheqeri pastaj ia shtojme vezen.

Perzim miellin me kripin e qesim te buteri dhe e ngjeshim brumin.

Marrim tepsin e mbulojme me leter per pjekje.

Qesim brumin ne tepsi dhe e lem te pjeket ne furre per 15-20 minuta pastaj e largojme nga furra e lem te ftohet.

Per kremin ndajme vezet.

Rrahim me mikser te bardhat me sheqerin.

Pastaj rrahim edhe te verdhat e vezeve me gjysmen e sheqerit.

Lengun e limonit e perzime me pudingun dhe miellin dhe e qesim te masa me te verdhat e vezeve dhe ne fund ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura.

Derdhim kremin mbi brumin e pjekur e rrafshojme dhe e vendosim prap tepsin ne furre per tu pjekur edhe 35 minuta deri sa kremi te forcohet.

Torta te ftohet ne temperatur dhome.

Para servimit te pritet ne katror dhe te pluhuroset me sheqer pluhur.

Ne pjate mund ta servoni embelsiren edhe me salce vanille. Ju beft mire http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  limon  bere  albana  osmani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me limon
Torte me krem
Pogaqe   me form te bukur