Torte me lerth (hudher e eger)
Torte me lerth (hudher e eger)

Torte me lerth (hudher e eger)

Kuzhint.com

Torte me lerth (hudher e eger) Perberesit per brumin: *100 gr Parmesan i bluar *150 gr Miell *30 ml Uje *1/4 Luges qajit krip *1 Veze *100 gr Gjalp i prere ne katror Pergaditja; Te gjithe perberesit per brumin i perzime mire dhe e ngjeshim me duar deri sa te formohet nje brume i lemuar pastaj e lem per 30 minuta te pushoj brumi.

Mbas 30 minutave me teholluse tehollojme nje pete dhe e vendosim ne nje tepsi 26 cm duke e shpuar peten disa here me piru. Per mbushjen na duhen keta perberes: *50 gr Hudher e eger e grire jo edhe shume imet *3 Veze *200 gr Krem gjize *100 ml Ajke *Gjysem luge qaji krip *1/4 Luges se qaji piper *Pak arre muskati Per mbushjen i perzime te gjithe perberesit e larteshenuar per mbushjen dhe e derdhim masen te peta qe ndodhet ne tepsi.

Te pjeket ne temperatur 190 Grad per 50-60 minuta. Burimi: http://manus-kuechengefluester. blogspot. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook http://www. tegatuajm. com/.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  lerth  hudher  eger  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Recetë poullore vetëm me dy përbërs
Salc kosi me hudher dhe kastravec
 Paçe Koke