Torte me kungullesh
Torte me kungullesh

Torte me kungullesh

Kuzhint.com

Perberesit: *180 gr Miell *1/4 Luge qaji bakin *1/2 Luge qaji niseshte *1/4 Luge qaji krip *1 Luge qaji kanell *150 gr Kungullesh e grryer ne rende *1/4 Luge qaji muskat *60 gr Arra te coptuara *200 gr Sheqer *2 Veze *60 ml Vaj *1/2 Luge qaji levore limoni e bluar Pergaditja: Marrim nje tepsi 30 cm ne forme te gjate dhe e lyejm me vaj. Furren e nxehim ne 180 Grad.

Perzim me mikser sheqerin, vezet dhe vajin.

Pastaj ia qesim kungulleshen dhe levoren e limonit.

Miellin e perzim me bakinin dhe niseshten dhe e qesim te brumi dhe e perzim me mikser pastaj ia shtojme kripen, kanellen, muskatin dhe arrat.

Derdhim brumin ne tepsi dhe e lem 45 minuta te pjeket. Burimi: www. cucina-casalinga. blogspot. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kungullesh  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salatë me domate
Ushqimet më të mira për forcim të imunitetit
Shëroni dhimbjet e shpinës, nyjeve dhe këmbëve me këtë recetë t&a