Torte me kungull dhe karamel
Torte me kungull dhe karamel

Torte me kungull dhe karamel

Kuzhint.com

Perberesit:

1 filxhan gjalp(margarine) bajamesh,

8 luge(gjelle) pure kungulli,

1 veze(te rrahur),

6 lug mjalte,

3 luge pluhur te kakaos,

2 luge pluhur kafeje espresso,

1 luge sode buke,

8 luge copa te vogla cokollate,

krem karamel.

Pergaditja:

Shtate perberesit e pare i bashkon(i perzien) dhe ua shton copat e cokollates.

Masen e derdh ne tave 8x8 te mbuluar me leter(te lyer me vaj).

E pjek per 30-40 minuta ne temp. 190C(duke e pjekur me kujdes).

Pas pjekjes e len te ftohet dhe pastaj e lyen me krem karameli.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kungull  karamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Stracciatella torte me qershia
Si ti largojme lyrthat ne trup!!!
Salcë Cezar