Torte me kremoze
Torte me kremoze

Torte me kremoze

Kuzhint.com

Perberait; 6 vez, -100gr sheqerë, -2lugë të gjellës Miell, -100gr lejthia, -2 lugë të kafes aditiv(pecivë) -Hoplat duhet te jen te vogla 250ml) -Një qokollat 100gr -Pak kripë Pregaditja; .

Me nje enë shtojm - i Perzien me dore, pastaj ne Një enë tjeter i tundim -6 te bardhat e ves me Pak kripë me mikser derisa te behet shkum e fortë dhe e perziejm gradualisht me dore me masen e meparshme, e hedhim ne një tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne furrë me temperatur 170'C per 20-30min,, pastaj marrim një qokollat e vendosim mbi një enë me uje te ngrohet per me u shkrier ( vetem sa te zbutet), Kremin per torte(hopla) e rrahim me mikser pastaj e merr qokollaten nga ena dhe e perzien ne krem ngadal dhe ja qet tortes permbi( Tortja duhet te jet e ftohet) pastaj e fusim ne frigortifer eorten qe te ftohet,

Merr dy Krema per Torte (hopla )i rreh me mikser ja qet edhe dy paqeta te vogla per forcim (zhelatin)te shllagut -2vanille dhe i perzien.

Pasi je Jet forcu torta ia hedhim masen mbi dhe e dekoron me thermia te qokollates. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kremoze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)
Sekreti i dobësimit të Adele!
 Torte e shpejt me banane,puding,kakao dhe çokolate ne kushte shtepie