Torte me krem
Torte me krem

Torte me krem

Kuzhint.com

Perberit: * 7 vezë * 220 g sheqer * 100 g miell * 320 g çokollatë për zierje * 250 g gjalpë * kripë * levorja e nje portokalli * 1 qokollad te barshe ne rende Përgatitja: Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 1450 g sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë.

Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë si dhe levorja e nje portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen 6 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm).

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C. Pasi te jet ftohur siper ia qesim kremin e pregaditur dhe te ftohur. KREMI;Vezët e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnë në avull, ndërsa kur uji të vlojë, miksohen 5 minuta.

Kësaj mase i shtohen 240 g çokollatë dhe miksohet.

Largohet nga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet.

I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar, miksohet.

Ky krem futet në frigorifer për tu ftohur. Pritet në pjesë dhe në secilën pjesë zbukurohet me ashkla qokollade Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me brusnica
 Lëngu i gjelbërt per nje shendet me te mire
Panine te mbushura me djathe