Torte me krem nga Drita Shefketi
Torte me krem nga Drita Shefketi

Torte me krem nga Drita Shefketi

Kuzhint.com

Pandispanja ;

 • 3 veze
 • 12 luge sheqer
 • 12 luge vaj
 • 12 luge uje
 • 12 luge mielle
 • 1 peciv

Filli i bardhe;

 • 1 l qumeshte
 • 7 luge nisheste
 • 7 luge sheqer
 • 1 vanil

Shtresa e 3;

 • 1 l soke te pemeve (sipas shijes)
 • 2 pudinga me kakao
 • 6 luge sheqer

Shtresa e fundit ;

 • shllage i pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako
 • arra per dekor

Pergaditja;

Ne fillim pergaditim pandispanjen me te gjithe perbersit e me siperm dhe e pjekim ne temperatur 180 grad nderkoh pregadisim fillin

Fillin e bardhe;

Marrim nje tengjere aty qesim qumshtin pastaj perbersit e tjer i perziejm mire dhe e vendosim ne pan (zjarre) qe te ziej duke e perzier vazhdimisht me tel kuzhine qe mos te na ngjitet dhe mos te na behet gruda.

Pasi te jet zier dhe trashur e largojm qe te ftohet.

Shtresa e 3;

Edhe ketu marrim nje tengjere ku ne te qesim soke te pemve i perziejm me 2 pudinga dhe 6 luge sheqer dhe e ziejm njejt sikurse e kemi zier fillin e bardhedhe elem edhe kete qe te ftohe

Pasi te jet pjekur dhe ftohur pandispanja bejmrenditjen si ne foto ku mbi pet qesim ne fillim fillin e bardhe, pastaj siper ia qesim edhe pudingen me kakao dhe ne fund ia qesim shllage te pergaditur sipas udhezimeve qe shkruan ne pako dhe e dekorojm me copza te arrave;


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  drita  shefketi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

15 Efektet pozitive te perdorimit te uthulles
Kifle shtepije
Kifle te shpejta me kosë nga tegatuajm