Torte me krem kokosi
Torte me krem kokosi

Torte me krem kokosi

Kuzhint.com

Torte me krem kokosi nga Kaltrina Berisha

Për pandispanjen nevoitet :

 • 5 ve 1got qajit sheqer
 • 1got qait vaj
 • 1gote qumsht
 • 1 peciv
 • 1vanilli
 • 2lug kakao
 • 1got mille

Pe perbersit e me siperm pergaditim pandispanjen dhe e pjekim ne temperatur 180 grad pastaj pandispana ndahet ne 2 pjes

Për zbutjen e pandispanjeve nevoitet 1gote qumshte

Për kremin e pare:

 • 1 liter qumsht
 • 1got griz
 • 1got sheqer
 • 2gota kokos
 • 2lug margarin
 • 1vanilli,

Qesim qumshtin ne nje tengjere qe te vloj pastaj ia hedhim edhe perbersit e tjer dhe e perziejm derisa masa te trashet

Për kremin e dyte :

 • 1 puding vanillja
 • kokos

Pudingen e pergaditim sipas udhezimeve qe shkruan ne pako duke i shtuar edhe kokosin sipas deshires

Renditja e tortes behed siq e shihni ne foto dhe krejt ne fund mbi kremin e dyte e hedhim qokolladen për gatim te shkrir ne avulle


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role të vogla me kokos
Byrek me mish pasterma
Biskota 2 ngjyrershe