Torte me krem dhe kompot te mollave
Torte me krem dhe kompot te mollave

Torte me krem dhe kompot te mollave

Kuzhint.com

Përbërësit : Për brumin: 6 vezë, 6 lugë miell, 6 lugë sheqer pluhur, 1 pakete pluhur për pjekje, 1 lugë kakao; Përbërësit ; Për kremin: 1 paketa margarinë, 2 filxhanë ajkë të ëmbël, 2 lugë sheqer pluhur, kompot i mollave te coptuhura. Përgatitja : Të kuqtë e vezëve i përzieni me sheqer, e shtoni miellin, pluhurin për pjekje, të bardhët e tundur të vezëve dhe qitni këtë masë në tepsinë e mbështjellë me letër për pjekje.

Koren duhet ta piqni 15 minuta në 180 C, ta leni të ftohet, e më pas e ndani në dy pjesë.

Margarinën e tundni duke e përzier me sheqer.

Ajkën e ëmbël e tundni në një enë të veqantë, e në fund e përzieni me përzierjen e margarinës. dhe kompot te mollaev te coptuhura Në tepsi së pari e qitni koren e parë, e lagni atë me kafe, pastaj e qitni gjysmën e kremit.

Tërë këtë procedurë e përsëritni, e në fund tortës i qesim qokolladen e shkrir përmbi dhe e lini që të ftohetsi dhe e zbukuroni me qokollad te bardhe ne rende Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  kompot  mollave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

10 - gjëra që duhen ti dini rreth antidjersës
Biskota të thata me djathë
Gurabija role me qokollatë