Torte me kokos dhe krem vanille
Torte me kokos dhe krem vanille

Torte me kokos dhe krem vanille

Kuzhint.com

S ´pari pergadisim krem vanillen. Perberesit per kremin: *5 te verdha veze *100 gr Sheqer *2 Luge gjelle sheqer vanille *2 Luge gjelle miell *2 Luge gjelle pluhur pudingu me shije vanille *500 ml Qumesht Pergaditja: 1.

Perzim te verdhat e vezeve me sheqerin dhe sheqer vanillen. 2.

Ia shtojme qumeshtin dhe miellin. 3.

E vendosim mbi shporet per tu zier dhe e perzime me tel kuzhine vazhdimisht deri sa masa te trashet pastaj e largojme nga zjarri dhe e hedhim ne nje ene tjeter. Perberesit per torten: *5 te bardha veze *180 gr Sheqer *100 gr Kokos *100 gr Miell *2 Luge qaji pecive *90 ml Qumesht Pergaditja: 1.

Rrahim te bardhat e vezeve me sheqerin. 2.

Ia shtojme kokosin, miellin dhe peciven e perzim mire. 3.

Derdhim masen ne tepsi pastaj e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 175 Grad deri sa brumi te merr nje ngjyre te kafte te qelet. 4.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e shpojme disa here torten siper dhe ia hedhim qumeshtin ne tere siperfaqen.

E lem te ftohet. 5.

Peten e ndajme ne dy pjese.

Lyejm njeren pjese me me pak se gjysmen e kremit e vendosim peten tjeter siper dhe kremin tjeter lyejme tere torten. Per glasuren: *300 gr Cokolate *3 Luge gjelle ajke *Kokos Pergaditja: 1.

Shkrim cokolaten mbi zjarre me 3 luge gjelle ajke e perzim mire dhe pastaj e hedhim siper tortes dhe ne fund e dekorojme me kokos. Burimi: http://susisbakery. blogspot. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebookhttp://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kokos  krem  vanille  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SI TE USHQEJME FEMIJE INTELIGJENT!
Pice shtepie nga Lulja LA
Ëmbelsirë me krem vishnje