Torte me Keksa
Torte me Keksa

Torte me Keksa

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1/2 kg keksa”Petit beurre, 100 gr sheqer pluhur, 250 gr gjalpë të zbutur, 150 gr çokollatë, 1 lugë rum, 100-150 gr arra të bluara, 2 dcl qumësht, 1 lugë sheqer.

Pregaditja e recetës :

​Gjalpi i zbutur dhe sheqer pluhuri tundet mire me mixer.

Pastaj i shtohen çokollata e shkrirë dhe arrat e bluara.

Masës i shtohet rumi dhe përzihet mirë.

Marrim keksat dhe i zbutim në qumësht të vakët të ëmblësuar me sheqer.

Lyhen me kremin e përgatitursiper dhe prap ia qesim keksat qe duhet vazhdimimisht te zbuten pak ne qumesht.

Njëlloj veprohet me tërë masën e keksave dhe të kremit deri në fund (zakonisht 4 radhë) Ne fund e lyejm tërë torten anash me krem.

(Nese deshironi mundeni ta lyeni edhe siper dhe ta e dekoroni me arra të bluara, ose çokollatë te kaluar në rende. )

Pasi të ftohet mirë, torta pritet në katrorë dhe servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  keksa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrek i embel
Reçelë me domate te kuqe
Disa këshilla për pagjumësin