Torte me keksa  qokollade nga Xhenise Asani
Torte me keksa qokollade nga Xhenise Asani

Torte me keksa qokollade nga Xhenise Asani

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vez dhe 1 peciv, 20 luge sheqer, 20 luge mille, 10 luge vaj, 20 luge qumesht

Pregaditja e recetës :

E pergaditim brumin me perbersit e me siperm pastaj masen e fituar e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne 180 gradpastaj ne nje en tjeter i keksat i bejm ne copa jo shume imta pastaj i qesim edhe 100 gram arra te bluara, 100 gram rrushe te terun nese don ban edhe pa rrushe dhe ja grin 5 banane.

Ne nje en tjeter e shkrijm nji margarin ku aty ia qesim dy qokollada te zeza edhe 200 ml qumeshtKete mas e qesimtek keksat qe te zbuten keksat i perzin mire dhe kete mas me keksa eqesim siper tortes pasi te pjeket dhe e rrafshojm mire me me shuplak dores ose me nje shpatull kuzhine.

Pasi te kem perfundu me kete shtres marrim dy shllaga dhe i rrahim me mikser mire dhe masen e fituar e qesim siper keksave dhe ne fund e dekorojm me qokollad ne rende si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  keksa  qokollade  xhenise  asani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tavë me patate
Katër kile në katër ditë
Qofte me salce te bardhe