Torte me grize nga tegatuajm
Torte me grize nga tegatuajm

Torte me grize nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

6 ve, 200 gr margarine,

150 gr sheqer,

3 luge kakao,

6 luge qumesht,

400 gr miellë,

1qese pluhur paste,

Pak kripë.

3 luge sheqer,

200 ml qumesht,

750 ml qumesht,

8 luge griz(ermik),

Levoren e gjysem limoni,

Nje luge leng limoni,

150 gr sheqer,

200 gr margarine,

150 gr kokos.

200 gr qokollate e zeze,

6 luge ajke e embel.

Pergaditja;

Perzihen margarine me sheqer derisa te shkrihet sheqeri dhe pastaj kesaj mase i shtohet kripa dhe perzihet vazhdimisht dhe pastaj i shtohen vezet nje nga nje duke e perzier masen.

Pastaj shtohet qumshti dhe mielli i perzier me pluhurin per pjekje dhe kakao dhe pasi te lyhet dhe permillet tepsia me madhesi 25 x 35 piqet ne temperature 180 grade per 35 minuta.

Per sherbetin e bejme duke djegur sheqerin derisa te karamelizohet dhe pastaj i shtojme qumeshtin dhe pasi te jete zier dhe ftohur dhe pasi e lagim pandispanjen e leme te ftohet.

Per fillin e vlojme qumeshtin me grize (ermik) dhe sheqer dhe pasi te jete trashur masa i shtojme levoren e limonit dhe lengun e limonit dhe ne fund fare e shtojme kokosin.

Me fillin e ngrohet e lyejme pandispanjen e ftohur dhe te lagur dhe prape e leme te ftohet dhe pastaj e lyejme me glazuren e pergaditur me qokollate dhe ajke e leme te ftohet


Fjalet kyqe : embelsira  torte  griz  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te kemi  një dëgjim me te mirë
Pite me hithra nga Bardhe Buçaj
Çokolate ne kushte shtepie