Torte me gjem limoni(cheesecake)
Torte me gjem limoni(cheesecake)

Torte me gjem limoni(cheesecake)

Kuzhint.com

Perberesit:

20 gr kokos,

200 gr keksa te bluara,

40 ml Qumesht,

70 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

1 Pako puding me shije vanille,

Levora e bluar e nje limoni,

670 gr Gjize per torte,

200 ml gjem limoni

Pergaditja:

Qumeshtin e nxehim dhe ia hedhim kokosin per ta zbutur.

Furren e nxehim ne 160 Grad.

Ndajme vezet.

Rrahim te bardhat e vezeve dhe i lem anash.

Te verdhat e vezeve i rrahim me sheqerin dhe sheqer vanillen.

Pastaj ia shtojme pudingun pluhur, levoren e limonit, gjizen keksa te bluaradhe kokosin e zbutur.

Rrahim masen me mikser dhe ne fund ia hedhim me kujdes te bardhat e vezeve te rrahura.

Tepsin e lyejm me gjalpe e hedhim kremin e pergaditur duke i vendos edhe gjemin e limonit siper kremit dhe e vendosim ne furre te pjeket per 40-45 minuta.

Burimi:chili-und-ciabatta. de

Perkthimin e ka bereTe gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gjem  limoni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota per kafen e mengjesit
Sa është i dobishëm konsumimi i misrave
 Ravioli me mishe ne avull