Torte me fruta të thata
Torte me fruta të thata

Torte me fruta të thata

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vezë, 1 Sheqer vanilje, 1 Pluhur pjekje, 2 gota sheqer (200g), 1 filxhan qumësht (200 ml), 200 mlGjalpë, 3 gota miell (200g), 1 lugë gjelle kanellë, 400g fruta të thata sipas zgjedhjes tuaj, 1 limon-1 portokalli, 100g çokollatë (bene edhe pa të nëse nuk jupëlqen), kanellë për spërkatje te ëmbëlsira

Pregaditja e recetës :

Marrim 3 te bardha te vezeve i rrahe me mikserderi sa te behet nje shkume e forte, pastajia shtoni te verdhat e vezëve, sheqer vaniljen, sheqerin pluhur, pluhur per pjekje, qumështin, gjalpë, miell dhe pak kanellë dhe pastaj e përziejm ngadal me mikser për ti bashku të gjithë perbersit së bashku.

Ne kete mas shtoni te copëtuara frutat te thata sipas zgjedhjes suaj (bruznica, rrush, kajsi të thata, arra, lajthi, të thata, fiq, urma, ananas të thata... )

Qerojm livoret e limonit dhe portokallit edhe 100 gr çokollatë edhe keto i presim ne copa te ndryeshme dhe i perziejn me lugë ne masen e brumit dhe te gjithe te perziera mire me lug i hedhim në tepsi te lyer me gjalp dhe te spërkatur me mielle ose te shtrur me letër per pjekje dhe e vënë atë qe të piqet në furrë te para-nxehur në 180 gradë për 50-55 minuta (në varësi të fuqisë së furrës qe duhet ta kontrolloni me thike se a edhte pjekur).

Tortën e pjekur e kthejm përmbys në një pjatë dhe e sperkatim me kanellë. !

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fruta  thata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm ;Pjeshka
Disa këshilla për pastrimin e preparateve shtëpiake
Kube me arra