Torte me fruta  mali nga  tegatuajm
Torte me fruta mali nga tegatuajm

Torte me fruta mali nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit per torte:

215 gr Keksa te bluar,

100 gr Gjalp,

Perberesit per kremin:,

500 gr Mascarpone,

300 ml Ajke,

170 gr Sheqer,

2 Pako vanille Bourbon,

Nje pako xhelatin pluhur,

60 ml uje (6 luge gjelle te mbushura me uje),

Fruta mali dhe sheqer per dekor.

Pergaditja;

Bashkojme masen mire pastaj e shtrim ne nje tepsi te rrumbullakt te mbuluar me leter dhe e vendosim ne frigorifer per 20 minuta te qendroj.

Per kremin marrim 500 gr Mascarpone e hedhim ne nje ene te thelle dhe ia shtojme 170 gr sheqer 1 ose 2 pako vanille bourben.

Rrahim masen me mikser 3 deri 4 minuta pastaj ia shtojme 300ml ajke.

Rrahim masen edhe 2-3 minuta pastaj e ndalim mikserin.

Ne nje ene te vogel hedhim nje pako xhelatin pluhur duke ia shtuar 6 luge gjelle uje dhe e lem 10 minuta te pushoj.

Pastaj e ngrohi mbi zjarr deri te shkrihet xhelatina dhe me ndihem e telit te kuzhines e perziejm me 6 luge gjelle nga masa me mascarpone.

Dhe krejt ne fund kete masen e pergaditur e hedhim ngadal tek masa me mascarpone duke e perzier vazhdimisht me mikser.

E derdhim masen mbi shtresen e pergaditur me keksa e rrafshojme dhe e lem ne frigorifer 4 ore te qendroj.

Dekorin e beni me fruta mali duke i hedhir siper sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fruta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

Krem qershie me mascarpone
Gjelle meksikane
Maskë me tranguj për lëkuren e fytyrës dhe sy