Torte me fanta,schmand,puding dhe mandarina
Torte me fanta,schmand,puding dhe mandarina

Torte me fanta,schmand,puding dhe mandarina

Kuzhint.com

Perberesit:

2 Gota sheqer,

3 Gota miell,

1 Pako bakin,

1 Gote vaj,

1 Gote fanta,

2 Pako puding me shije vanille,

1 Liter qumesht,

2 Luge gjelle sheqer,

200 gr Mandarina te konservuara,

2 Pako sheqer vanille,

2 Pako perforcues per ajken (mund ta zevendsoni me shllag),

400 ml Ajke,

400 gr Schmand

Pak kanell,

Pergaditja:

Vezet se bashku me sheqerin i rrahim me mikser.

Perzim miellin me bakinin e vajin e i hedhim te vezet e i rrahim me mikser.

Ia shtojme ngapak fanten duke e rrahur vazhdimisht me mikser.

Brumin e derdhim ne nje tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Kullojme mandarinat me kullojse dhe i rendisim me kujdes mbi brumin.

Te pjeket ne temperatur 180 Grad per 20-30 minuta.

Pasi te jete pjekur torta e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Pergaditim pudingun me qumeshtin dhe sheqerin.

E lem qe te ftohet pudingu pastaj e derdhim mbi torten duke e mbuluar tere siperfaqen e saj.

Ajken e rrahim me perforcuesin ia shtojme pastaj sheqer pluhurin dhe schmandin dhe

e hedhim siper pudingut qe kemi hedhur mbi torte.

E pluhurosim siper me kanell.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fanta  schmand  puding  mandarina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sheqerpare nga    Kaltrina Berisha
Torte zebra me karamel
Semifreddo al Caffe