Torte me dardha dhe çokolate
Torte me dardha dhe çokolate

Torte me dardha dhe çokolate

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 600 gr Dardha
 • 4 Luge gjelle leng limoni
 • 3 Luge gjelle mjalte
 • 100 gr Cokolate
 • 160 gr Gjalp
 • 3 Veze
 • 110 gr Sheqer
 • 1 Pako sheqer vanille
 • 15 gr Kakao
 • 240 gr Miell
 • Gjysem pako pecive
 • 80 ml Ajke
 • 70 ml Likör nga vezet
 • 3 Luge gjelle marmelad pjeshke

Pergaditja:

Dardhat i pastrojme, ia largojme lekuren, i presim ne kater pjese dhe ia heqim berthamat.

I vendosim ne nje pjate dardhat dhe i sperkasim me lengun e limonit te perzier me mjalten e i lem per 30 minuta qe te marinohen dardhat.

E mbuloni enen dhe e vendosni ne frigorifer.

Cokolaten e coptojme e hedhim ne tenxhere dhe e shkrim ne temperatur te ulet mbi shporet.

Gjalpin e bashkojme se bashku me sheqerin, sheqer vanillen dhe e rrahim me mikser pastaj nje nga nje ia shtojme vezet duke e rrahur vazhdimisht masen pastaj ia shtojme edhe cokolaten e shkrire.

E rrahim me mikser deri sa te trashe masa.

Miellin e perzim me peciven dhe kakaon.

Pastaj ia shtojme ajken dhe likör-in e perzime me nje luge gjelle dhe e hedhim te kremi me cokolate.

Brumin e pergaditur e derdhim ne tepsi te lyer me vaj dhe te mbuluar me leter per pjekje (madhesia e tepsise duhet te jete 26 cm) duke e rrafshuar mire brumin.

Marrim dardhat e marinuara dhe i vendosim siper brumit me kujdes.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad 50 minuta.

Keshille: Shikojeni rregullishte qe te mos digjet pasi qe te gjitha furrat nuk pjekin njesoj.

Marmeladen e hedhim ne nje tenxhere te vogel e vendosim mbi zjarre ne temperatur te ulet qe te behet e lengshme pastaj me te e lyejme torten si ta largojme nga furra.

Keshille per servim: Kete torte mund ta servoni ne pjate me pak ajke te rrahur, mjalte si dhe ta sperkateni me pak kanell.

Quelle: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  dardha  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ROLATË VICI NE SALCE
Bombica (toptha) me kokos
Gurabia me molle