Torte me cokolad dhe kokos
Torte me cokolad dhe kokos

Torte me cokolad dhe kokos

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT Për brumin: -500 g biskota -Gjalpë 1 pako - Për mbushjen: -300 g çokollatë të thjeshtë -250 ml krem ajke -3 fletë xhelatinë 4 lugë kokosi 200 gr arra te bluara PËRGATITJA -Marrim nje ene dhe ne te hedhim gjalpin dhe e veme ne zjarr qe te shkrihet pasi te jete shkrire ne te shtojme 500 gr biskota dhe perberjen e perziejm deri sa te formohet nje mase homogjene dhe e shtrijm ne nje tepsi te rrafshet duke e rrafshuar me ane te nje luge kuptohet pa e pjekur fare.

Ne anen tjeter pergadisim mbushjen duke hedhur ne nje ene 250 gr krem pana per embelsir 4 luge kokos xhelatinen e shkrir ne uje te vaket, arrat e bluara dhe cokoladen e shkrire.

Kete perberje e perziejm dhe e hedhim siper petes se pergaditur me heret dhe e mbulojme me leter alumini e fusim ne frigorifer per tu mpiksur E dekorojm me kokos dhe siper i hedhim qokollad. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolad  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle te shpejta me kos
Salate me mozzarella dhe makarona
Supë me hudhra që ëshë 100 herë me efikase se antibiotiku