Torte me bruznica dhe çokolladë
Torte me bruznica dhe çokolladë

Torte me bruznica dhe çokolladë

Kuzhint.com

PERBERESITE:

125 gr Sheqer,

1 Pako sheqer vanille,

140 gr Miellë,

2 Luge gjelle bakin,

2 Lug gjelle kakao.

PER KREM VANILLE:

500 ml Qumesht,

Arom vanille,

5 Te verdha veze,

100 gr Sheqer,

30 gr Niseshte,

1 Prise krip,

2 Fleta zhelatine te bardha.

PERBERES SHTESE:

250 gr Bruznica,

2 dcl leng Bruznice te zeze,

100 gr Cokolate te bluara ne rende

PERGADITJA:

Rrahim te bardhat e vezeve.

Pastaj rrahim edhe te verdhat e vezeve me 100 gr sheqer, sheqer vanille dhe 1 prise krip deri sa te trashet masa.

Gjysmen e te bardhave te rrahura i qesim te masa me te verdhat e vezeve.

Mandej ia shtojme miellin, bakinin dhe kakaon.

Ne fund ia shtojme masen tjeter te mbetur te te bardhave te vezeve.

Ne tepsin e mbuluar me leter per pjekje derdhim brumin dhe e lem ne furre te pjeket tempretaur 200 Grad per 10-15 minur (shiko me piru a eshte pjekur mire).

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Vanillen se bashku me qumshtin i qesim ne nje tenxhere, e vendosim mbi shporet dhe e lem te vloje pastaj e largojme nga zjarri.

Te verdhat e vezeve me sheqer i rrahim me mikser deri sa te trashet masa pastaj ia qesim niseshte.

Qumeshtin e ftohur e derdhim ngadal te kremi me te verdhat e vezeve dhe e vendosim prap ne shporet per te vluar dhe pastaj e largojme e lem te ftohet.

Zhelatinen e zbutim ne uje te ftohet.

Zhelatinen e shtypim me duar dhe e qesim te kremi nga qumeshti e perzim deri sa te shkrihet dhe pastaj e lem ne frigorifer per tu forcuar.

Kur te jete ftohur kremi brucnizat e pastruara i qesim aty ne krem.

Pandispanjen e presim ne dy pjese.

Peten e lagim me leng pemesh ose Liker dhe ia qesim gjysmen e kremit.

Pastaj ia vendosim peten tjeter dhe e lyejm me kremin tjeter te mbetur torten.

Per dekorin shih foton.

Burimi:eatsmarter. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  bruznica  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte kokosi
Tavë me Patate dhe Lulelakër
Torte laramane