Torte me biskota
Torte me biskota

Torte me biskota

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT : 150 gr biskota amaretti, 80 gr gjalpë i pakripur 100 gr çokollatë me qumësht, 100 gr çokollatë e errët, 150 ml krem per embelsira, 30 ml liker, 250 gr mascarpone 50 gr Sheqer.

Pergaditja : Në një peshqir të pastër ose qese najloni i vendosim biskotat dhe i grimcojm me një okllagi.

Shkrihet gjalpë dhe e përzierje me biskota e grimcuar në një tas.

Duke përdorur pjesën e prapme të një lugë, i përhapim biskotat dhe gjalpin e përzier në fund të një tepsi dhe e vendosim në frigorifer për rreth 20 minuta.

Shkrihet çokollatë në bain marie (dmth në një tas të vendosur mbi një tigan me ujë të valë) dhe pastaj e lem qe të ftohtë pak.

Ne nderkoh e rrahim me mixer kremin per embelsira së bashku me sheqer, deri sa ajo formon mas e dendur. pastaj duke e perzi me tel kuzhine ia qesim edhe mascarpone.

Së fundi, edhe çokollatën e shkrirë e perziejm mire me krem.

Marrim tepsin nga frigoriferi dhe siper ia vendosim kremin e pergaditur e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe prap e vendosim qe te mpikset ne frigorifer.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  biskota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…



Recetat e rekomanduara :

 Gjoks pule mediterane
Pogaqe me susam
A e dini se veza për kafjall ndihm për dobësim