Torte me banane dhe kokos
Torte me banane dhe kokos

Torte me banane dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit :

Nje pako keksa,

2 Luge gjelle sheqer,

90 gr Gjalpë,

3 Banane,

Perberesit per pudingun:

Nje pako puding vanill,

500 ml Qumesht,

Nje luge gjelle gjalpë,

3 Luge gjelle

Përbërsit shtes:

100 gr Cokolate,

200 ml Ajke,

Nje pako sheqer vanille.

Pergaditja:

Marrim keksat dhe i bluajm pastaj ia shtojme gjalpin e shkrire dhe sheqerin.

Ngjeshim masen mire dhe e qesim ne tepsi duke e mbuluar tere pjesen e poshtme te tepsise.

E vendosim ne ftigorifer te ftohet.

Bananet i qerojme, i presim ne feta dhe i vendosim siper shtreses me keksa qe ndodhet ne tepsi.

Pudingun e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako dhe ne fund e pasi te ftohet ia shtojme gjalpin, kokosin dhe e perzim me tel kuzhine deri sa te shkrihet gjalpi.

Pasi te ftohet mire e derdhim siper bananen qe i renditem ne tepsi dhe e lem ne frigorifer 6 ore deri sa te forcohet pudingu.

Cokolaten e shkrire e lem te ftohet pastaj e qesim ne tere siperfaqen e tortes.

Ne fund e lyejme torten siper me ajken e rrahur me sheqer vanille duke e dekoruar edhe me disa luge gjelle kokos.

Burimi:wordpress

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  banane  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Jaffa biskota shtëpiake
Torte mozaik me llokum
Shurupet nga bimët mjekësore