Torte me çokolate (pa e pjekur)
Torte me çokolate (pa e pjekur)

Torte me çokolate (pa e pjekur)

Kuzhint.com

Perberesit:

  • 50 gr Sheqer
  • 180 gr Gjalp
  • 130 ml Uje
  • 3-4 Luge gjelle kakao
  • 400 gr Qumesht pluhur
  • 100 gr Keksa
  • 50 gr Arra te coptuara
  • 50 gr Rrushe i terur
  • 50 gr Bajame te prera ne feta ose te coptuara

Per kete embelsire ju duhet nje tepsi e rrumbullaket 21 cm si dhe alumin folie.

Pergaditja:

1-Mbulojme tepsin me alumin folie.

Ne nje tenxhere hedhim sheqerin, gjalpin, ujin dhe kakaon dhe i vlojme pastaj i largojme nga zjarri dhe i lem te ftohet pak.

Ne nje ene bashkojme qumeshtin pluhur, arrat, lejthiat, rrushin dhe bajamet.

Pastaj bashkojme perberesit e terur me masen me ujin i perzim mire deri sa te bashkohen mire ne mes vete.

Keksat i coptojme ne katrore dhe me kujdes i hedhim te kremi dhe ne fund e derdhim masen ne tepsi dhe e rrafshojme dhe e vendosim ne frigorifer qe te ftohet per 12 ore.

Burimi: http://www. kuchen-hit. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  pjekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Topëtha(bombica) me hallve te zezë
Bajandera me dy shtresa
Bukë thekre, për të rënë në peshë