Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos
Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos

Torte me çokolate,jogurt,ajke dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

*160 gr Sheqer

*2 Pako sheqer vanille

*100 gr Kokos

*60 gr Miell

*160 gr Cokolate

*1 Luge qaji peciv

Perberesit per mbushjen:

*900 gr Jogurt me 1. 5% ose 3. 5% yndyr

*100 gr Schmand

*400 ml Ajke

*125 gr Sheqer

*12 Fleta xhelatine

*100 gr Kokos

*2 Pako sheqer vanille

*50 gr Cokolate per dekor

Pergaditja:

Vezet i ndajme.

Rrahim te bardhat me mikser pastaj ia hedhim sheqerin dhe e rrahim prap deri sa te shkrihet sheqeri.

Te verdhat e vezeve i rrahim me sheqer vanille pastaj i hedhim te te bardhat e vezeve te rrahura.

Kokosin e perzim me miellin dhe peciven.

Cokolaten e shkrim dhe se bashku me miellin e perzier e hedhim te masa me vezet.

Derdhim brumin ne tepsi te lyer me vaj dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 200 Grad per 15-20 minuta.

Per mbushjen perzim jogurtin me schmand-in, sheqerin dhe sheqer vanillen pastaj ia hedhim kokosin.

Ajken e rrahim me mikser.

Xhelatinen e zbutim dhe e shkrim ne temperatur te ulet mbi zjarre pastaj ia shtojme 3 luge nga jogurti e perzim dhe e hedhim te jogurti i mbetur duke e perzier me tel kuzhine tere masen dhe ne fund ia shtojme edhe ajken e rrahur.

Kremin me ajke dhe jogurt e hedhim siper tortes se ftohur duke e lyer tere siperfaqen e saj mire.

Mbushim shiringun e kuzhines me cokolaten e shkrire dhe mbi torte bejme vija te ndryshme.

Te qendroje 1 dite ne frigorifer pastaj eshte e gateshme per tu ngrene.

Burimi: www. chefkoch. de

Perkthimin e ka bere faqja ne facebookhttp://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  jogurt  ajke  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

QOFTE ME PATATE
Embelsir e shpejt per tu pregaditur
Embelsir e mirë me rende