Torte me çokolate dhe kokos
Torte me çokolate dhe kokos

Torte me çokolate dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

*250 gr Buter (gjalp)

*250 gr Sheqer

*150 gr Miell

*4 Luge gjelle kakao

*1 Pako pecive

Perberesit per kremin:

*600 gr Schmand

*600 ml Ajke

*2 Pako shllag me shije vanille

Perberesit per masen siper kremit:

*120 gr Buter (gjalp) i shkrire

*150 gr Sheqer

*150 gr Kokos

*Pak qumesht

Pergaditja:

Nga perberesit per brumin bejme brumin dhe e vendosim ne tepsi e sheshojme mire pastaj e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 180 Grad per 10-15 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet mire.

Per kremin te gjithe perberesit i hedhim ne nje ene te thelle dhe i rrahim me mikser pastaj tere kremin e hedhim te peta qe kemi pjekur.

Gjalpin e hedhim ne tenxhere e vendosim mbi zjarre per tu shkrire pastaj i shtojme sheqerin dhe kokosin e lem pak mbi zjarre e largojme nga zjarri i shtojme pak qumesht dhe e hedhim masen siper kremit.

Te qendroj disa ore ne frigorifer pastaj te sherbehet.

Burimi: http://cooky. kulando. de/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebookhttp://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca jeshil turshi me gjiz
Pije freskuese ne kushte shtepije (limonad)
 PETULLAT ME GJIZE