Torte me çokolate dhe boronica
Torte me çokolate dhe boronica

Torte me çokolate dhe boronica

Kuzhint.com

Perberesit:

185 gr Miellë,

185 gr Sheqer pluhur,

1Pako sheqer vanille,

60 gr Kakao,

25 gr Buter (gjalp),

Gjysem pako peciv(aditiv),

1 Prise kripë,

Pak leng limoni,

1/4 l Qumesht.

Per krem cokolaten:

150 gr Marmelad boronice,

100 gr Cokolate,

100 ml Ajke,

1 Luge gjelle mjalte.

Pergaditja:

Miellin, sheqer pluhurin, sheqer vanillen, kakaon, buterin, vezet, bakinin, kripen, lengun e limonit dhe qumeshtin i perzime me mikser deri te behet nje brume i lemuar.

Masen e derdhim ne nje tepsi te lyer me vaj ose me leter per pjekje dhe e vendosim te pjeket ne furre ne temperatur 180 Grad per 30 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe menjehere e lyejme siper torten me tere marmeladen. (Marmelada nuk duhet te jete pure por as te kullohet me kullojse por te jete ashtu me copa boronice)

Cokolaten e shkrim me ajken dhe nje luge gjelle mjalte mbi shporet dhe e hedhim siper marmelades.

Te qendroje ne frigorifer per tu ftohur.

Te servohet ne pjate me pak ajke te rrahur ose akullore me shije vanille. schlemmer-dilemma. at

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  boronica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gjevrek(simite) me susam
Levrek me salce Holandeze
Torte me marcipan