Torte me çokolatë dhe gjalpë  kikiriku
Torte me çokolatë dhe gjalpë kikiriku

Torte me çokolatë dhe gjalpë kikiriku

Kuzhint.com

Perberesit per brumin:

400 gr Sheqer245 gr Miell72 gr Kakao2 Luge qaji pecive2 Luge qaji sode buke1 Luge qaji krip2 VezeNje gote qumeshtGjysem gote vaj2 Luge qaji sheqer vanilleNje gote uje i valuar

Pergaditja:

Nxehim furren ne 175 Grad.

Marrim nje tepsi katrore jo edhe shume te madhe e lyejm me vaj.

Bashkojme sheqerin, miellin, kakaon, peciven, soden dhe kripen.

Pastaj ia shtojme vezet, qumeshtin, vajin, vanillen dhe e perzime me mikser 2 minuta dhe ne fund ia shtojme edhe ujin.

Masa duket me e lengshme kjo eshte normale.

Derdhim brumin ne tepsi dhe e vendosim ne furre te pjeket per 35-40 minuta.

Pasi te pejeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet mire.

Per kremin na duhen:

Gjysem gote gjalp kikiriku

200 gr Ricotta (Quark)

Gjysem gote sheqer pluhur

Gjysem luge qaji sheqer vanille

Te gjithe keta perberes i perzim mire deri sa te bashkohen perberesit mire pastaj e lyejm torten siper duke e mbuluar tere pjesen e siperme te saj.

Burimi: http://www. foodlibrarian. com/

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  cokolate  gjalp  kikiriku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Berlina
Torte per ditelindje
Rolladë e shijshme me mjedra