Torte Marmor
Torte Marmor

Torte Marmor

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 gr Gjalp i bute., 250 gr Sheqer., 1 Pake krip., 4 Veze., 1 Pako sheqer vanille., 1 Luge caji bakin(peciv)., 300 gr Miell., 2-3 Luge gjelle qumesht., 3 Luge gjelle kakao., 75 gr Cokolate e bardhe., 200 gr Cokolate e zeze.

Pregaditja e recetës :

PERBERESITE:

 • 250 gr Gjalp i bute. ,
 • 250 gr Sheqer. ,
 • 1 Pake krip. ,
 • 4 Veze. ,
 • 1 Pako sheqer vanille. ,
 • 1 Luge caji bakin(peciv). ,
 • 300 gr Miell. ,
 • 2-3 Luge gjelle qumesht. ,
 • 3 Luge gjelle kakao. ,
 • 75 gr Cokolate e bardhe. ,
 • 200 gr Cokolate e zeze. ,

PERGADITJA:

Gjalpin e bute e rrahim me mikser se bashku me sheqerin, sheqer vanillen dhe kripen.

Vezet ia qesim nje nga nje dhe i rrahim 1/2 minute me mikser.

Miellin e perzim me peciven dhe e qesim te masa me gjalpin duke e perzier me tel kuzhine.

Nese brumi ju duket qe eshte shume e trash mundeni pak qumesht ti shtoni pastaj ta perzini.

Coptojme cokolaten e bardhe.

Brumin e ndajme ne dy pjese.

Njeren pjese e perzime me cokolaten e bardhe ndersa tjetren me kakao.

Marrim tepsin e lyejme me gjalp.

Derdhim se pari brumin me cokolate te bardha pastaj brumin me kakao.

Marrim nje piru dhe mbrenda ne brume bejme levizje spirale (ngadal e me kujdes) qe te behet perzierja Marmor.

Te pjeket ne furr ne temperatur 180 per 50-60 minuta. (Shiko me nje thike per ta vertetuar a eshte pjekur mire).

Pasi te pjeket e largojme nga furra.

Torten e nxjerrim nga forma dhe e lem te ftohet.

Cokolaten e zeze shkrim dhe me te e mbulojme tere torten.

Dekorimin e bejme duke i bluar cokolate te bardhe ne rende.

Burimi: www. kuechengoetter. de

Perkthimin e ka bere faqja<< http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  marmor  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dredhëzat dhe boronicat mbrojnë nga infarkti
Kekë me fruta te thata
Tortë karamele