Torte marchmello
Torte marchmello

Torte marchmello

Kuzhint.com

Përbërësit:

7 vezë, 4 luge sheqer,

5 luge miellë,

100 grÇokollatë për zierje,

1 lugë kakao,

lëvorja e 1 portokalli,

shurup misri (mjalte),

shum pak kripë,

1 sheqer vanilje,

1 gote sheqer pluhur.

Udhëzimet:

Thyhen 7 te verdha te vezve me 4 lug sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë e forte dhe ne te hidhen milli i perzier me akao dhe peciv.

Kësaj mase i shtohen100 gr qokollatë e shkrir me par ne avull dhe levorja e 1 portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen tepsin (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe.

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C.

Pastaj të bardhët e vezëve perzien me shurup misri (mjalte)dhe shume pak kripë deri sa te bëhet një shkumë e bardhë dhe e trash ku ulim shpejtesin e mikserit dhe i qitet edhe 1 gote sheqer pluhur dhe1vanil ku perziet edhe pak me mikser.

Shkuma e te bardhave te vezëve qiten mbi torten qe eshte jo krejt e pjekur edhe per disa minuta gjithmon duke e kontrollu qe mos te djeget.

Largohet nga zjarri dhe lihet derisa të ftohet.

Kjo torte futet në frigorifer qe te ftohet

Cokollata shkrihet në avull.

Kur të ftohet, qitet mbi torte dhe prao futet në frigorifer që të shtrëngohet.

Pritet në pjesë dhe servohet e ftoht.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  maqmello  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë i shpejt me çokokrem
Lakra te embela me mishë nga tegatuajm.com
Sekreti i konsumimit të farave të rrushit