Torte llokum
Torte llokum

Torte llokum

Kuzhint.com

Perbersit:

300 g miell,

1 litër ujë të ftohtë,

150 g sheqer,

Arra te bluara 150g.

PËRGATITJA: Marrim nje ene te hekurt dhe e vendosim miellin dhe e perziejm me luge miellin ne shporet me temp. te vogel deri sa te nxehet shtojme gradualisht sheqerin dhe arrat dhe e perziejm vazhdimisht qe te mos digjet pastaj shkojm duke i shtuar uje te ftoht dhe duke e perzier mire e mire qe te mos behet gruda dhe pasi te kemi perfunduar me ujin e largojme ene dhe e vendosim ne nje tepsi katrore dhe i hedhim siper arra te grimcuara pasi te ftohet e presim ne kube njelloj sikurse ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  llokum  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe  lule me mak dhe susam
Kivi zhduk vitet nga fytyra!
Kifle alla turke