Torte laramane
Torte laramane

Torte laramane

Kuzhint.com

Perbersit: * 8 vezë * 8 luge sheqer * 10 luge miell * 30 g çokollatë për zierje *1 peciv *1 luge kakao * 1 portokall *150 gr qokollad e bardhe e shkrir Pregatitja: Thyhen 8 vez dhe veq e veq ndahen; ne të verdhat e vezëve qe përzihen me sheqer, miksohen mire dhe, bëhet një masë shkumë e forte. pastaj edhe nga të bardhët e vezëve me sheqer bëhet shkuma e bardhëe forte.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli me peciv e pastaj shkuma e bardhë si dhe levorja e nje portokalli.

Kete mas e ndajm ne tri pjes te barrabrta dhe ne pjesen e par qesimqokolladene shkrir e perziejm miredhe e qesim ne tepsin(me diametër prej 23 e 23cm), dhe piqet ngadal në180 shkallë C. Pasi te jet pjekur pake shtresa e siperme e hekim nga furra dhe siper ia qesim pjesen e dyte te brumit ne kete rast te perzier me kakao e rrafshojm mire dhe prap e fusim ne furre edhe ket derisa te forcoj pak shtresen e siperme dhe ne fund e jekim nga furra ia qesim edhe pjesen e fundit te verdhendhe e pjekim ngadal deri sa te merr ngjyren e deshiruar duke mos e djegur dhe ne fund e lyejm me qokollad te bardhe te shkrir ne avulle.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  laramane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keni probleme me sinuset ?
Ushqimet e shendetshme per sy
Rollad Me Banane