Torte kokosi
Torte kokosi

Torte kokosi

Kuzhint.com

Perbersit per brumin: 4 vezë Sheqer 1 filxhan Gjysme filxhani çajit ujë 1, 5 gota miell Pluhur pjekje 1 1 vanilje Për krem: 2, 5 gota qumësht 2 lugë miell Niseshte misri 2 lugë çaji 1 filxhan sheqer 1 e verdhë veze 1 vanilje Gjysme gote kokos per sperkatje Salcë çokollatë per dekorim Përgatitja:Rrahim vezet me sheqer ne nje ene te thelle me mikser dhe gradualisht shtojme ujin dhe perbersit e tjere me rende, e lyejm nje tepsi katrore me gjalpe dhe e hedhim brumin per tu pjekur deri sa te behet si ngjyre ari ne tem. 180 grad.

Ne anen tjeter pergadisim mbushjen Tërësisht lëvizje vezë dhe sheqer në një tas.

Mundi në ujë dhe shtoni përbërësit tjerë të përsëritur.

Përhapja mbi tabaka pjekje fletë pjekje dhe kuzhinier deri artë ngjyrë kafe.

Ne anen tjeter pergadisni fillin me qumeshtin e veluar duke krijuar krem vanilje ne kushte shtepis, pasi te kete vlyar qumeshtin ia hedhim miellin nishesten sheqerin gradualisht duke i perzier dhe ne fund sheqer vaniljen dhe te verdhen e vezes perberjen e leme te zihet duke e perzier vazhdimisht deri sa te trashet masa e leme te ftohet dhe ia hedhim siper tortes se pjekur dhe e rrotullojme si rolad duke prere pastaj ne forma si ne foto.

Siper i sperkasim em kokos dhe i dekorojme me cokolad te shkrir sherbehen te ftohura. Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimi më i mirë për dobësim
Fasule te bardha ne salce domatesh me fleta mente per rumpsteak
Kofneve (petulla) te mbushura me djathe dhe spinaqe