Torte  kalaveshë rrushi
Torte kalaveshë rrushi

Torte kalaveshë rrushi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Mille sipas nevojes, 1 ve , 8 luge qumsht, 8 luge sheqer, 8 luge vaj, 4 luge kakao, 1 pluhur pjekurinash(pecive), sherbeti, 1 gote uje , 1 gote e gjyse sheqer , filllin , 1 liter qumsht ,, 11 luge mielle,, 9 luge sheqer , 250gram gjalp

Pregaditja e recetës :

Me perbersit e me siperm formojm brumin me miell derisa te formohet je brum i ngjeshur dhe pastaj e ndajm brumin ne 21 kuleq te njejt.

Pastaj nga kuleqet formojm shkopinj me kuleqet ne mase te tepsis katrore dhe i pjekim ne temperatur 200 grad rreth 15 minuta pasi te pjeken duhet te ftohen.

Nerkohe ziejm sherbetin ne nje tengjere me 1 gote uje dhe 1 gote e gjyse sheqer te cilin ua hedhim shkopinjeve te pregaditur me pare.

Nderkoh derisa te zbuten e pregaditim filllin me 1 liter qumsht, 11 luge mielle, 9 luge sheqer dhe e ziejm fillin ne temperatur te ulte duke perzier mire her pas here qe te mos ngjitet.

Pasi te zihet mire e largojm qe te ftohet dhe i shtojm 250 gram gjalp te zbutur dhe prap e perziejm mire masen e formuar dhe ne fund fillojm dhe i renditim ne nje tabaka ;6 shkopinj i lyejm me fill pastaj 5 shkopinj i lyejm me fill vazhdojm keshtu derisa te mbarojm shkopinjet te gjithe

Torta merr formen e rrushit e lyejm me fillin e mbetur pjesen e jashtme e mbulojm me folie dhe e mbajm ne frigorifer (friz) 24 ore ne fund e prejm ne pjese sipas deshires.

Ju beft mire atyre te cilet e provojn kete recete.

Receta e tortes kalavesh rrushi nga Lendita Maliqi


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kalavesh  rrushi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë me patate dhe spinaq
Brownie me çokolate te bardhe dhe te zeze
Paqe me mishe pule