Torte hamburger
Torte hamburger

Torte hamburger

Kuzhint.com

Perbersit: 150 g gjalpë 200 g miell 70 g sheqer 4 te verdha te vezës Për çokollatë: 4 te bardhë veze 180 g sheqer 1 luge qajit me kripë 50 g shkrirë çokollatë e errët 2 lugë rum 100 gr lajthi te grimcuara lëng të gjysmë limoni 1 vanilje Per mbushje: Xhem i kajsis Sheqer pluhur per sperkatej Pergaditja: Marrim nje ene te thelle dhe en te hedhim 4 te verdhat e vezes duke ia hedhur sheqerin dhe i rrafim me mikser deri sa te shkumohen ne anen tjeter shtojme edhe gjalpin e shkrire ne temperatur te dhomes dhe gradualisht shtojme miellin. pasi masa te bashkohet lyejm nje tepsi katrore em gjalpe dhe e shtrijme masen me nje luge te rrafshet dhe siper i hedhim xhem te kajsis apo cfar do qe keni ne shtepi. ne anen tjeter pergadisim pjesen e tret duke i rrahur 4 te bardhat e vezes me sheqer deri sa te shkumohen dhe en te shtojme te gjitha perbersit e tjere te lartepermendur dhe pasi masa te jete gati ia hedhim siper dhe e fusim ne furre ne 160 grade per 35 ose 40 min. ne funde pasi te piqet e sperkasim sipas deshires me sheqer pluhur. Ju befte mire.. source:http://tortatorta. blogspot. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  hamburger  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bajadera
Kifle dy ngjyrshe
Torte me jogurt dhe kokos