Torte fantazi
Torte fantazi

Torte fantazi

Kuzhint.com

Përbërësit: Për kremin e kuq: 500 gr vishnje te kulluara nga kompoti 5 dcl kompot vishnje 2. 5 dcl ujë 150 gr griz 150 deri 180 gr sheqer Kremi i verdhë: 2 pudinga vanile 3 lugë sheqer 7. 5 dcl qumësht 2 kese vanill sheqer 250 gr margarin 250 sheqer pluhur Gjithashtu nevoiten edhe 150 gr keksa dhe 2 shllaga. Përgatitja: Ne një tepsi i renditim keksat. Lëngun e kompotit dhe ujin i vlojmë, pastaj e shtojmë grizen dhe e ziejmë 10 minuta. ia shtojme vishnjet dhe sheqerin dhe e ziejmë edhe 2 minuta.

I heqim nga zjarri dhe i qesim mbi keksat. Kremi i verdhë: Ziejmë pudingat me 3 lugë sheqer dhe vanill sheqer. i lejme të ftohen.

Margarinën dhe sheqerin pluhur e rrahim me mikser ne shpejtësinë më të madhe.

Pastaj i përziejmë me pudingun.

Kete krem e qesim mbi kremin me vishnje.

Ne fund rrahim 2 kese shllag dhe e lyejmë tortën përmbi.

Eshtë mirë që të lihet në frigorifer tërë natën e pastaj të servohet.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fantazi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ROLE MISHI I MBUSHUR
Keke me karota nga Merita Haliti
Role pule