Torte e shpejte me nescafe
Torte e shpejte me nescafe

Torte e shpejte me nescafe

Kuzhint.com

Perberesit;

4 vezë, 100 gr sheqer,

15 gr nisheste (nje luge gjelle),

80 gr arra te bluara.

750 ml qumesht,

150 gr sheqer,

65 gr nisheste,

Nje filgjan neskafe,

200 gr margarine.

150 gr qokollate per zierje +krem qokollad te gateshme ose e pregaditni me shllag krem.

Pergaditja;

Tunden te bardhat e vese derisa te formohet nje shkume e forte a pastaj kesaj mase ia shtojme sheqerin, nishesten dhe arrat e bluara dhe e perziejme ngadale me luge druri dhe e qesim ne kallep per embelsira me madhesi 28 x 36 cm dhe e pjekim ne temperature 180 grade per 15 minuta.

Kete pandispanje te pjekur e ndajme ne dysh dhe njesoi e pjekim edhe nje tjeter te njejte dhe keshtu kur ndahet behen kater shtresa te cilat i lyejme me fillin e pergaditur keshtu:

Nga 750 ml qumesht ndahen 150 dhe perzihen me nisheste dhe pjesa tjeter e qumshtit vlohet me 100 gr sheqer kurse 50 gr sheqer tunden me 4 te verdhat e vese derisa te merr ngjyre te qelet dhe qitet ne qumshtin qe vlon se bashku me nishesten e tretur dhe nje filgjan neskafe dhe perzihet derisa te trashet masa dhe largohet nga zjarri.

Pastaj lihet te ftohet dhe kur te ftohet i qitet margarina dhe perzihet mire dhe lyhen nje shtrese pandispanje dhe nje krem derisa te hargjohet vetem se lihet pak krem per lyerje nga jashte torta.

Pasi te ftohet pak torta lyhet me qokollate te shkrire dekorojm mekrem qokollad te, ftohet mire dhe sherbehet aJu beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejte  nescafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SALLATË ME PERIME .
Kek me limon jeshil
Njeriu me i vjeter ne botë dhe sekretet e saj