Torte e shpejte me dredheza
Torte e shpejte me dredheza

Torte e shpejte me dredheza

Kuzhint.com

Perberesit per nje tepsi me permasa; 28-30,

 • 600 gr biskota te bluara
 • 250 gr margarin
 • 250 gr sheqer pluhur
 • 2 dcl leng portokalli

Kremi 1:

 • Dredheza
 • 400 gr ajke e tharte(shmant, pavllake)
 • 250 gr margarin
 • 200 ml ajke e embel(hopla per embelsira)
 • 12 luge sheqer pluhur
 • levore limoni ne rende

Kremi 2:

 • 200 ml ajke e embel (hopla per embelsira)

 1. Ne nje ene te thelle qesim biskotat e bluara, margarinen e zbutur, sheqerin pluhur dhe perziejme me dore masen.
 2. Masen e punuar me dore e shtrijme ne kallep dhe leme te ftohet ne frigorifer.
 3. Margarinen e tundim me sheqerin pluhur derisa te behet nje mase kremoze, shtojme ajken e tharte, levoren e limonit dhe ajken e embel te tundur.
 4. Perziejme te gjitha se bashku derisa te behet nje mase homogjene.
 5. Mbi shtresen e ftohur te biskotave shtrijme ˝ e kremit te pergaditur me te dyja ajkat te embel dhe te tharte.
 6. Persiper kremit rendisim dredhezat derisa te mbulohet siperfaqja dhe me pas prap1/2 e kremit.
 7. Krejt ne fund e mbulojme me ajken e embel te tundur veqmas.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejte  dredheza  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli te mbushura
Embelsir me banane
Gurabi