Torte e shpejt me sherbetë
Torte e shpejt me sherbetë

Torte e shpejt me sherbetë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 vezë, Sheqer 1 filxhan, 1 filxhan kos, Gjysma e një filxhani vaj, Një e treta e një lugë çaji kripë, 1 pako pluhur pjekje, 1 pako vanilje, 2 gota miellë, 1 filxhan arra, Për shurup:, 3 gota sheqer, 3 gota uji, Per sperkatje, i hedhim kokos

Pregaditja e recetës :

Përbërësit

---------------------

 • 3 vezë,
 • Sheqer 1 filxhan,
 • 1 filxhan kos,
 • Gjysma e një filxhani vaj,
 • Një e treta e një lugë çaji kripë,
 • 1 pako pluhur pjekje,
 • 1 pako vanilje,
 • 2 gota miellë,
 • 1 filxhan arra,

Për shurup:,

--------------------

 • 3 gota sheqer,
 • 3 gota uji,

Per sperkatje, i hedhim kokos,

Përgatitje:

-------------------

Rrahim vezët dhe sheqerin deri sa te fryhen, pastaj shtojme vaj, kos, kripë, sheqer vanilje dhe

vazhdojme i perziejm, hedhim ne fund miellin arrat e bluara dhe pluhurin per pjekje.

Masen e fituar e hedhim ne nje tepsi katrore dhe e fusim ne furre ne 200 grad.

Pai torta nis te skuqet e ulim ne 180 grad.

Ne anen tjeter pergadisim sherupin duke ven ne zjarr 3 gota sheqer dhe 3 uje dhe

nuk i perziejm fare e leme ashtu te zihet per 30 min.

Pasi ta nxjerrim torten nga furra e leme 3 apo 5 min te ftohet dhe ia hedhim shurupin, sherbehet pas gjysem ore me kafe

Ju bëftë mirë

/. mutfakkolik. net/


Fjalet kyqe : torte  shpejt  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Ëmbëlsirë dëbore me kakao
Pas domateve vjollce, vijnë mjedrat e portokalle
Biskota me sherbet