Torte e shpejt me reqel të qershijave
Torte e shpejt me reqel të qershijave

Torte e shpejt me reqel të qershijave

Kuzhint.com

Përberesit:

200 gr sheqerë,

2 pako sheqer vanille,

150 ml ajkë,

250 gr jogurt

200 gr miellë,

Një pako pecivë,

Pak kripë,

80-100 gr copa cokoladë

Pergaditja:

Nxehim furrën ne fillim në temperatur 180 grad.

Vezet, sheqerin, vajin, sheqer vanillen, kripen dhe jogurten i rrahim me mikser.

Pasi te jete kremosur masa ia shtojme miellin e perzier me pecive.

Krejt ne fund ia shtojme copat e cokolades.

Derdhim brumin ne tepsi 26 cm te lyer me gjalp dhe e pjekim ne furre 25-30 minuta.

Pasi te pjeket te lihet te ftohet mire.

Torta te servohet ne pjate duke e pluhurosur me sheqer pluhur si dhe duke i hedhur reqel qershije.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë karamele
Ëmbelsirë me dy ngjyra
Torte  e shpejt me puding