Torte e shpejt  me puding nga tegatuajm
Torte e shpejt me puding nga tegatuajm

Torte e shpejt me puding nga tegatuajm

Kuzhint.com

Per pandispanjen :

4 Vezë,

Nje gotë sheqer,

Nje gotë qumesht,

Nje gotë vaj,

2 Gota e gjysem miellë,

Nje pako sheqer vanille,

Nje pako pecive,

2 Luge gjelle kakao.

Perberesit per pudingun:

Nje liter qumesht,

2 pako e gjysem pluhur pudinge me shije vanille,

5 luge gjelle sheqer,

40 gr Gjalp.

Pergaditja;

Ne nje ene te thelle i rrahim vezet me sheqer dhe pasi te jene rrahe mire me mikser ia shton perberesit e tjere nje ga nje.

I perzin edhe niher deri te bashkohen te gjithe perberesit mir dhe masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me gjalp.

E pjeke ne furre ne temp. 175 grad 25-35min KremiPudingun e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Pasi te zihet pudingu ia shtojme gjalpin dhe e rrahim masen me tel kuzhine deri sa te shkrihet gjalpi.

Pas te jete pjekur pandispanja e lem te ftohet pastaj bejme vrima sikur ne foto dhe i mbushim spari vrimat me pudingun e pergaditur dhe krejt ne fund tere pudingun e mbetur e hedhim siper.

Ndersa ato copat qe i nxerrim prej vrimave i ( troshitim )bajme pluhur ose i coptojme pak si imet edhe ia hedhim siper pudingut qe kemi hedhur mbi pandispanje.

Torte e bere nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  puding  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota dy katesh
Aromat që mund t’iu bëjnë të lumtur
Trileçe me ajk