Torte e shpejt me mak
Torte e shpejt me mak

Torte e shpejt me mak

Kuzhint.com

PERBERESIT PER BRUMIN: 200 gr Miell 1 Luge qaji bakin 80 gr Sheqer 4 Te verdha veze 150 gr Buter (gjalp) PER MBUSHJEN: 750 gr Molla 175 gr Sheqer Lengun e nje limoni 1 Prise Kanell 100 gr Rrushe i terur 1 Luge qaji niseshte 375 ml Qumesht 400 gr Mak te bluar 1 Pako sheqer vanille 100 gr bajame te bluara PER SHIRUPIN: 200 gr Sheqer pluhur 3 Luge gjelle leng limoni PERBERES SHTESE: 125 gr Bajame te prera ne feta Gjalp per lyerjen e tepsise PERGADITJA: 1.

Miellin dhe bakinin i qesim ne nje ene te thelle.

Ne mes te miellit qesim sheqer, 2 te verdha te vezeve si dhe buterin e prere ne copa.

Ngjeshim masen me duar.

Brumin e fituar e mbulojme me folie te tejdukshme dhe e lem ne frigorifer per 1 ore. 2.

S'pari mollat i pastrojme me uje.

Pastaj ia heqim levoret dhe farat.

I presim ne feta te holla.

Mollat e prera se bashku me 50 gr sheqer, lengun e limonit, kanellen dhe 4 luge gjelle uje i vendosim ne nje tenxhere dhe i zim ne zjarr per 3 minuta.

Ia shtojme edhe rrushin e terur dhe e ziejme edhe 2 minuta tjera.

Niseshte e tretim me 1 luge gjelle uje dhe e qesim me kujdes ne tenxhere ku ndodhen mollet duke e perzier vazhdimisht.

Pastaj e largojme tenxheren nga zjarri dhe e lem te ftohet. 3.

Qumshtin e vlojme.

Marrim makin e qesim ne ne ene dhe ia shtojme qumeshtin e vluar ashtu te nxeht.

Ia shtojme edhe sheqerine mbetur, sheqer vanillen, te verdhat e vezeve te mbetura si dhe bajamet duke i perzier te gjithe perberesit se bashku. 4.

Marrim nje tepsi 26 cm te rrumbullakt e lyejm me gjalp.

Nxerrim brumin nga frigorifer dhe e tehollojme me teholluse pastaj me peten e mbeshtjellim tepsin.

Brumi te shpohet me piru disa here.

Derdhim aty gjysmen e mases te perzier me mak pastaj ia qesim masen e pergaditur me molla dhe ne fund masen e mbetur me mak.

Duhet te pjeket ne temperatur 180 Grad per nje ore. 5.

Per shirupin duhet sheqer pluhurin me perzie me lengun e limonit deri sa masa te behet qull i trashe.

Mbushim shiringun dhe e dekorojme torten siq po shihet ne foto.

Dhe ne fund lyejme edhe rrethin e tortes me shirupin dhe ia ngjesim bajamet e prera ne feta. Burimi: www. eatsmarter. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e sapo gatuar nga ne
Bakllav e pergaditur nga ;Hajrije Sinani
Tatli (tespishte) gatuar nga Egzontina Ismaili