Torte e shpejt me kakao
Torte e shpejt me kakao

Torte e shpejt me kakao

Kuzhint.com

Përbërësit:

5 vezë,

15 lugë mielle,

15 lugë sheqer,

15 lugë qumësht,

15 lugë vaj, 2 lugë grizë,

2 lugë kakao,

1 peciv,

Përbërësit për sherbetin:

3 filxhana sheqer,

3 filxhana qumësht,

1 vanil sheqer.

Per dekorim;

2 shllaga te vaniljes,

150 ml qumesht,

200 gr çokollad,

30 gr gjalp.

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqer pastaj i shtojmë të gjith përbërësit e tjerë si 15 lugë miell, 15 lugë qumësht,

15 lugë vaj, 2 lugë grizë, 2 lugë kakao, 1 pluhur për pjekurina

Përziejmë mirë masen e qesim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim në temperaturë 200grad rreth 15 minuta.

Pasi te pjeket torta e leme që të ftohet.

Pastaj ia qesim sherbetin qe duhet te jet pak i nxehtë.

Ne fund e dekorojmë me shllage te pregaaitur me pare si dhe me çokolladen qe e kemi shkri ne avull se

bashku me gjalp dhe qe e kemi lene qe te ftohet me par.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me çokolate dhe kokos
Torte me molla
Kaçimak me këpurdha të pjekura