Torte e shpejt laramane
Torte e shpejt laramane

Torte e shpejt laramane

Kuzhint.com

Perberesit:

Nje pako miell i gateshme i perzier per torte (i bardhe),

Nje luge gjelle kakao,

3/4 Gote cope çokolatë,

1/4 Gote shirup çokolatë,

400 ml Ajke,

Nje pako pluhur shllagu me shije vanille.

Pergaditja:

Marrim nje tepsi 33x22 cm lyejme me vaj ose e mbulojme me leter per pjekje.

Miellin e gatshem e pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Nga brumi i pergaditur marrim gjysem gote ose nje gote brume dhe e perziejme me kakaon.

Derdhim ne tepsi brumin e bardhe pastaj siper ia hedhim copat e cokolates ndersa me brumin me kakao e hedhim siper duke bere levizje S.

Te pjeket ne furr ne temperatur 175 Grad 35-40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet mire.

Rrahim ajken me shllagun dhe pasi te trashet e lyejme siper torten me tere kremin.

Dhe krejt ne fund me shirupin nga cokolata bejme vija siper kremit. bettycrocker. com

Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  laramane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota dhe djathë
Revani me veze fshati dhe lenge portokalli
Vafle nga ne