Torte e shijshme një recet hungareze
Torte e shijshme një recet hungareze

Torte e shijshme një recet hungareze

Kuzhint.com

Recet hungareze

Perberesit:

225 gr buter,

45 gr sheqer pluhur,

150 gr sheqer,

150 gr miellë,

8 veze, 1 luge gjelle sheqer vanille,

1 prise krip,

Per mbushjen:

400 ml qumesht,

15 gr sheqer,

60 gr puding vanille,

250 gr buter.

Per lyerjen:

100 ml ajke,

100 gr qokollad.

Per karamelin:100 gr sheqer.

Pergaditja:

Per brumin:Marrim buterin dhe e perzim me sheqer.

Shtojme nje nga nje te verdhat e vezeve.

Te bardhat i rrahim me sheqer, sheqer vanill dhe kripen dhe ia qesim te masa me buter.

Miellin ia shtojme me kujdes.

Ne nje tepsi 26 cm te rrumbullaket qe ju largohet rrethi krijojme 8 peta.

Masen e mbrumit e ndajme ne 8 pjese te barabarta dhe secilen pjese e qesim ne tepsi e rrafshojme mir e ne temperatur 220 Grad i pejki per 6 minuta pastaj i lem qe te ftohen dhe ia largojme letren per pjekje.

Njejt veprojme edhe me petetat e tjera ndersa peta qe duhet me e bukur e lem per tia vendosur tortes siper.

Per mbushjen:2/3 e qumeshtit me sheqerin e vlojme dhe me qumeshtine mbetur perzim pudingun dhe e qesim te qumshti i vluar dhe e lem per 2 minuta te zihet pastaj e largojm te ftohet.

Qokolladen e shkrim me ajken dhe e lem pastaj te ftohet.

Rrahim me mikser buterin dhe ne kete ene qesim qokolladen e shkrir dhe pudingun.

Me kete Krem i lyejm te gjitha petat e pergaditura me heret dhe petet me te bukur e vendosim siper dhe me kremin e lyejm tere torten.

Nga sheqeri bejme karamell dhe ia qesim tortes dhe mbi karamelin me thike presim 16 copa.

Te pritet vetem ajo pjesa e karamelit.

Sipas deshires mund ta beni dekorimin e tortes me copa qokollade. chefkoch. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shume  shije  recet  hungareze  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte Mrekulli me një vezë
Pite me hithra nga Bardhe Buçaj
Patate të mbushura