Torte e shijshme me mjaltë dhe bajame
Torte e shijshme me mjaltë dhe bajame

Torte e shijshme me mjaltë dhe bajame

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

•3 lugë mjaltë, •2 vezë, •7 lugë sheqer, •4 lugë gjalpë, •6 lugë miell, •qumësht 1. 5 dl, •1 pako me pluhur per pjekje, •kanellë 1 lugë çaji, •5 dl qumështi , •5 luge bollgur, •25 g sheqer pluhur, •25 g gjalpë, •2 qese sheqer vanilje, •feta bajame për dekorim

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene rrahim vezët dhe sheqerin derisa përzierja te trashet dhe bëhetnje shkume e forte. pastaj ne kete mas shtojm mjaltë, gjalpë, kanellë dhe qumësht dhe prap i perziejm deri te bashkohen perbersit.

Shtojm në mas edhe miellin të përzier me pluhur pjekje, dhe i perziej heht me tel kuzhine

Ne nje tepsi te shtruar me leter per pjekje e qesim masen e pregaditur dhe e pjekim në furrë në 200 C për rreth 15 minuta.

Torten e pjekur e ndajm ne dy 2 pjes dhe i lem qe te ftohen derisa ta pregaditim kremin.

Ne nje ene e qesim qumësht, dhe miell i bluar trash (bollgur) dhe e perzejm deri sate vlondhe te trashet.

Hiqni nga të nxehtit dhe lene qe të ftohet plotësisht.

Gjalpin, sheqerin dhe sheqer vanilje i rrahim derisa lehtë, pastaj përzierje gradualisht shtoni tek kremi me bollgur i ftohur dhe perziejm deri deri sa te formohet një krem i qetë, me të cilin, do ta lyejm tortën

Renditja e tortesbehet si ne foto : Ne nje pjatanc vendosim njeren peteku siper saj ia qesim gjysmen e kremit, pastaj peten tjeter dhe prap gjysmen e kremit te mbetur dhe ne fund e dekorojm me bajame (badema).


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mjalte  bajame  badema  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

5 mënyra për të eliminuar dhjamin në shpinë
Nje sekret per >Kremin e qumeshtit (panna montata)<
Sallatë me oriz integralë