Torte e shijshme me krem kokosi
Torte e shijshme me krem kokosi

Torte e shijshme me krem kokosi

Kuzhint.com

Torte me krem kokosi nga Kaltrina Berisha

Për pandispanjen nevoitet :

5 vezë, 1got qajit sheqer,

1got qait vaj,

1gote qumsht,

1vanilli,

2lug kakao,

1gotë mille.

Përgatitja:

Për perbersit e me siperm pergaditim pandispanjen dhe e pjekim ne temperatur 180 grad pastaj pandispana ndahet ne 2 pjes

Për zbutjen e pandispanjeve nevoitet 1gote qumshte

Për kremin e pare:

1 liter qumsht1got griz,

1got sheqer,

2gota kokos,

2lug margarin,

1vanilli,

Pergatitja:

Qesim qumshtin ne nje tengjere qe te vloj pastaj ia hedhim edhe perbersit e tjer dhe e perziejm derisa masa te trashet

Për kremin e dyte :

1 puding vanillje kokosi

Pudingen e pergaditim sipas udhezimeve qe shkruan ne pako duke i shtuar edhe kokosin sipas deshires

Renditja e tortes behed siq e shihni ne foto dhe krejt ne fund mbi kremin e dyte e hedhim qokolladen për gatim te shkrir ne avulle


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  kokosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fondant
Torte nga pandispanja zeber
Torte me fruta të thata