Torte e mirë me çokolladë
Torte e mirë me çokolladë

Torte e mirë me çokolladë

Kuzhint.com

Përbërsit:

300 gr. sheqer,

100 ml. ujë,

125 gr. margarinë,

200 gr. keksa të bluar,

200 gr. kikirika të bluar.

Për dekorim:

100 gr. qokollatë,

20 gr. margarinë,

3 lugë të supës vaj,

Dhe100 deri 200 gr. kikirika të grimcuar (per dekorim).

Përgaditja:

Së pari qesim në tenxhere ujin dhe sheqerin në temperaturë maksimale, kur të jet nxehur uji qesim margarinin.

Masën e largojm nga zjarri dhe ja shtojm keksat dhe kikirikat e bluar, këtë masë e lejm që të ftohet dhemandej e qesim në tepsi e rafshojm dhe mbi te përta mbuluar ja qesim qokolladën, margarinin dhe vajin qe e kemi shkrirëme pare në avull.

Dhe krejt në fund përsiper e dekorojm me kikirikat e grimcuar.

Me këtë masë te pregaditur mundeni me gatu edhe bombica nese deshironi.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollad  kikirika  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çfarë ndodh nëse ju pini ujë me mjaltë me stomakun bosh?
Torte e shpejte me arra dhe çokolatë
PICA VEGJETARIANE