Torte e kripur me proshute
Torte e kripur me proshute

Torte e kripur me proshute

Kuzhint.com

përbërësit:

- 300 g mielli

- 20 g maja të freskët

- Sheqer 1 lugë çaji

- Qumësht 2 dl

- 0. 75 ml vaj

- 150 g proshutë Prague

- 150 g djathë

- Susam, kripë

përgatitje

Në një tas të thellë shtojm qumeshtin e vaket, sheqerin, majan e fresket dhe 1 luge cajit mielldhe eleme majen qe te bymehet pastaj kete perberje e perziejm me pjesen tjeter te miellit duke e ulur brumin me qumesht 2 veze dhe vaj.

Pasataj e mbulojme me nje leck dhe eleme te bymehet.

Marrim pastaj brumin e ndajme ne 2 pjes pjesene pate e bejme top e hollojm me otllagi dhe e shtrime ne nje tave katrore te lyer me gjalpe dhe siper saj shtrojme nga proshuta e prere holle dhe i hedhim siper djath te grimcuar, njelloje veprojme edhe me brumine mbetur duke ia hedhur siper e lyejm em te verdh te vezes dhe i hedhim susam.

E pjeim ne tem. 200 grad dhe pasi te piqet e ndajm ne kube.

Source:http://www. lepotaizdravlje. rs/


Fjalet kyqe : brumera  torte  kripur  proshute  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

QOFTE ME PATATE
Tortë me  arra
Krahe pule te pjekura ne furre nga Luljeta Morina