Torte e gatuar në tigan
Torte e gatuar në tigan

Torte e gatuar në tigan

Kuzhint.com

Përbërësit: per recetën e tortës te gatuar në tigan. 200 gram miell 120 gram sheqer 50 ml vaj uledielli 2 vezë Lëng dhe levoren e gjysmë limoni 250 ml të qumështit 1 paketë maja BURIMI: NONSPRECARE.

IT Procedura: - Tigani duhet te jet me diameter prej 24/26 cm; -Rrahim vezët me sheqer derisa ata të bëhen nje shkum e leht;. - limonin e grryejm ne rende dhe ia shtrydhim lëngun; Pergaditja; -Në një tas i kombinojm perbersit si; miell, vezëe rrahura me sheqer, qumësht, vaj, lëng dhe levore te limont dhe përziejm mire se bashku ; -Shtoni maja, nxitje të vazhdueshme; -Masen e vendoseni në një tigan, te mbuluar me kapak siper mbi pllake te shporetit te ngrohur para 5 minutat dhe e pjekni torten aty për afro 20 minuta; -Pas kësaj kohe, të kthehet tortë si një petull dhe prap vazhdojm ë pjekjen edhe për një 10 minuta; -Për të kontrolluar gatimin e tortes se a eshte pjekur bëjë testin me një kruese dhëmbësh. - Sekreti i gatimit është se torta eshte gjysmë e-lëngshme Burimi;http://www. nonsprecare. it/ Perkthimi;http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gatuar  tigan  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ngjyra e gjuhës tregon për sëmundjet
Gjelle me karrota dhe presh e gatuar sipas artit Tailandez
Si ta pastrojme derrasen per prerje pa ndihmen e kimikaleve?!